Blizna po Cesarskim Cięciu

Strefa Zdrowia Wilanów w Warszawie - masaż, fizjoterapia, zabiegi - blizna po cc
Dlaczego terapia jest tak ważna?

Blizna po cesarskim cięciu to nie zawsze tylko “pamiątka” po tak ważnym wydarzeniu jak poród. Należy pamiętać, że poza skórą, lekarz przecina także tkankę podskórną, powięź oraz macicę. Po zdjęciu szwów, te głębsze warstwy wciąż się goją. Brzuch w tym czasie jest tkliwy, a blizna nadal może dawać uczucie ciągnięcia. Warto więc tuż po zdjęciu szwów pokazać bliznę fizjoterapeucie. Mobilizacja blizny w tak wczesnym okresie pomoże zadziałać profilaktycznie przeciw powstaniu zrostów powięzi, czy bliznowców. Przełoży się to na późniejszy brak problemów z blizną podczas chodu, czy biegu. Pozwoli to również zapobiec ograniczeniom zakresu ruchu w okolicy znajdującej się bliżej ale i dalej od blizny. Ponad to, mobilizując bliznę, przyzwyczajamy skórę brzucha do dotyku, zmniejszając nieprzyjemne odczucia. Każdą panią, która obawia się tego typu zabiegów, uspokajamy. Mobilizacja brzmi dość poważnie, jednak pierwsze spotkania zaczyna się od delikatniejszego dotyku i mało inwazyjnych technik. Dopiero w dalszych etapach techniki są bardziej intensywne.

Blizna po cesarskim cięciu objawy

Zwykle po cesarskim cięciu, zostaje niewielka blizna, która jest tak umiejscowiona, że w bieliźnie nie jest widoczna. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że nie ma problemu. Należy jednak pamiętać, że poza skórą, podczas tej operacji zostało przecięte wiele warstw w głąb (mięśnie, powięzi, itd.). Nawet jeżeli z wierzchu blizna zagoiła się bez problemu i na dany moment nie daje żadnych objawów, dobrze jest pokazać ją fizjoterapeucie, który po przeprowadzeniu wywiadu, zbada bliznę manualnie. W ten sposób sprawdzi, czy w tej okolicy nie powstają zrosty powięzi, nie robią się bliznowce, oraz czy ściana przednia brzucha jest elastyczna.

Blizny po cesarskim cięciu, choć niepozorne, mogą dawać różnego rodzaju objawy, nie tylko w bezpośredniej okolicy, ale także w rejonach bardziej oddalonych, np.:

  • Ból w okolicy brzucha, mogący promieniować do pleców
  • Uczucie sztywności w okolicy brzucha, ograniczenie wyprostu tułowia, wymuszające pochyloną pozycję
  • Ból barku, biodra, kończyny górnej lub dolnej
  • Zrosty powięzi mogą utrudniać przepływ wody z okolicy brzucha, powodując jego puchnięcie, szczególnie po posiłku, oraz nierówności, w wyglądzie przypominające cellulit
  • Objawy ze strony układu pokarmowego/trawiennego

Przeprowadzając odpowiednie badanie, fizjoterapeuta może stwierdzić czy dane objawy mogą mieć podłoże w bliźnie.

Kiedy pojawić się na wizycie po cesarskim cięciu?

Zawsze powtarzamy, że im szybciej, tym lepiej, im blizna jest „młodsza”, tym łatwiej będzie z nią pracować i osiągnąć lepsze efekty. Ważne jest jednak, żeby szwy były zdjęte, a blizna zagojona. Jeżeli jeszcze pozostaje strupek, odkładamy pracę nad bezpośrednią okolicą blizny, dopóki nie zejdzie, a tkanka pod nim zblednie, wykonując w tym czasie techniki globalne, przygotowujące do tych bezpośrednich. Ważne jest także, czy nie było komplikacji w trakcie procesu gojenia, np. rozejścia się rany, czy zakażenia bakteryjnego. Jeżeli były, czas do mobilizacji blizny wydłuży się. Musimy mieć pewność, że zaczynając pracę na bliźnie, nie spowodujemy rozejścia się rany, ani przerostu tkanki, co może sprzyjać powstawaniu. Chcemy przecież poprawić funkcjonowanie młodej mamy, a nie jej zaszkodzić.

Warto jak najszybciej zgłosić się z blizną po cesarskim cięciu, nie oznacza to jednak, że blizny kilkuletnie, lub starsze nie kwalifikują się do zbiegów. Z każdą blizną warto popracować i, choć terapia w przypadku starszej blizny może dawać mniejsze efekty w porównaniu z młodszą, to szansa na poprawę funkcjonowania, lub zmniejszenie objawów bólowych wciąż jest duża. Wobec tego zapraszamy wszystkie panie na konsultacje, a zobaczymy co da się zrobić.

Na czym polega mobilizacja blizn?

Mobilizacja blizny polega na przeprowadzeniu wywiadu, sprawdzeniu okolicy blizny i brzucha palpacyjnie, a następie dobraniu odpowiednich technik manualnych i wspomagających, pozwalających poprawić funkcję tych rejonów ciała. W zależności od objawów, które często indywidualną sprawą, stosujemy techniki globalne, pozwalające znormalizować napięcie całej ściany przedniej brzucha oraz bezpośrednie w okolicy blizny. Wspomagamy się także kinesiotapingiem raz zabiegami medycznymi Icoone. Pracując z blizną i ścianą przednią brzucha możemy osiągnąć następujące efekty:

  • Zwiększenie elastyczności blizny oraz jej bezpośredniej okolicy, co pozwoli zwiększyć zakres ruchu w tułowiu, a zmniejszyć uczucie sztywności
  • Przyzwyczaić okolicę pooperacyjną do bodźca, jakim jest dotyk (wiele pań początkowo odczuwa dyskomfort, dotykając okolicy blizny)
  • Stymulować czuciowo okolicę blizny, co wspomaga regenerację zakończeń nerwowych, przeciętych w trakcie operacji
  • Rozluźnić zrosty powięziowe, co pomoże usprawnić przepływ wody w tej okolicy i zmniejszyć opuchliznę oraz “cellulit” brzucha
  • Zmniejszyć objawy bólowe w plecach lub innych miejscach bardziej oddalonych od blizny
  • Usprawnić pracę układu pokarmowego i trawiennego

Uspokajamy panie wrażliwe, z niskim progiem bólu – dobieramy techniki, które są bezbolesne, a intensywność zwiększamy wraz z przyzwyczajeniem się pacjentki do danego bodźca.

Kup voucher